Spis treści
Dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem chorób przyzębia, nazywamy periodontologią. Nie tylko choroby zębów, ale także tkanek je otaczających mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Z tego względu nie powinny być bagatelizowane. Nasz gabinet wyposażyliśmy w najnowsze sprzęty ukierunkowane na leczenie chorób przyzębia, a zabiegi z tego zakresu przeprowadzają doświadczeni lekarze specjaliści.
Choroby dziąseł i przyzębia
Choroby przyzębia związane są z zespołem tkanek, które otaczają korzeń zęba i jego szyjkę. Utrzymują one jednocześnie ząb w zębodole oraz chronią go przed wnikaniem infekcji z kanałów korzeniowych lub z kieszonki dziąsłowej. Przyzębie składa się bowiem z dziąsła, błony śluzowej wyrostka zębodołowego, cementu korzeniowego, kości zębodołu oraz z ozębnej. Wszelkie choroby, które je dotykają dzielimy na:
- zapalenie dziąseł – to wczesny etap choroby przyzębia, dość prosty w leczeniu,
- zapalenie przyzębia – to stan dużo poważniejszy, który powstaje, gdy zapalenie dziąseł przenosi się na tkanki utrzymujące ząb w zębodole oraz na otaczającą go kość.
Objawy chorób przyzębia i dziąseł
Objawami zapalenia dziąseł jest:
- zaczerwienienie i obrzęk dziąseł,
- krwawienie dziąseł przy czyszczeniu zębów,
- bolesność dziąseł przy ucisku,
- nieprzyjemny zapach z ust.
Zaawansowane i niepoddane leczeniu zapalenie przyzębia skutkuje zniszczeniem tkanek, które otaczają i utrzymują ząb. Krok po kroku następuje:
- cofanie się dziąseł,
- odsłanianie się szyjek i korzeni zębów,
- niestabilne osadzenie zębów w zębodole, ruchliwość zębów i ich przemieszczanie się w łuku zębowym,
- ostatnią fazą jest utrata zębów.
Czym jest paradontoza?
Paradontoza jest najczęściej występującą chorobą przyzębia. Wywołana jest przez bakterie, a te namnażają się w jamie ustnej z powodu niewłaściwej jej higieny lub niepoprawnego szczotkowania zębów. Może mieć też podłoże genetyczne. Jeśli paradontoza jest wcześnie zdiagnozowana, leczenie jej jest krótsze. To kolejny powód, dlaczego tak ważne są regularne wizyty kontrolne i zabiegi higienizacji. Choroba występuje najczęściej u mężczyzn po 40. roku życia.
Diagnoza i leczenie chorób przyzębia
Diagnoza periodontologiczna polega na wykonaniu zdjęcia rtg pantomograficznego lub tomograficznego, które ukaże przyczynę powstania choroby oraz na jakim etapie jest jej postęp. Leczenie chorób przyzębia zaczyna się od zabiegów higienizacji zębów, ale dość często niezbędny jest także kiretaż i zastosowanie terapii antybiotykami. W sytuacji, gdy płytka bakteryjna gromadzi się z powodu wad zgryzu, które uniemożliwiają precyzyjne wyczyszczenie zębów, pacjent kierowany jest także na leczenie ortodontyczne lub/i protetyczne.
W zależności od rodzaju choroby przyzębia wykonujemy także leczenie chirurgiczne, takie jak wycięcie zmiany z błony śluzowej, chirurgiczne wydłużenie korony klinicznej, podcięcie wędzidełka, szynowanie zębów, pokrycie recesji z przeszczepem łącznotkankowym lub gingiwektomię.
Profilaktyka i zapobieganie chorobom przyzębia
Aby nie dopuścić do rozwoju chorób przyzębia, niezwykle ważna jest właściwa profilaktyka:
- regularna i prawidłowa higiena jamy ustnej w domu – odpowiednia szczoteczka i sposób szczotkowania zębów,
- systematyczne kontrole stomatologiczne,
- regularne, co najmniej raz na pół roku, przeprowadzanie zabiegów higienizacji zębów,
- unikanie palenia papierosów,
- zdrowa dieta, bogata szczególnie w witaminę C.